Klucz do sukcesu

Zacznij od motywacji. Przełam się i po prostu zacznij naukę. Najważniejszy pierwszy krok! Na początek wygospodaruj na naukę 15 minut dziennie. Regularność i częstość są bardzo ważne – ucząc się pół godziny codziennie zapamiętasz znacznie więcej niż przez kilka godzin, ale raz w tygodniu. To już zbadane.

Język angielski to jeden z najbardziej popularnych języków na świecie, jego struktura opiera się na pewnej logice, wystarczy że ktoś ci to wytłumaczy. Według różnych danych nawet 2,5 biliona ludzi na świecie zna ten język lub się go uczy. To ponad jedna trzecia wszystkich ludzi na świecie. Niemalże tyle samo ludzi posługuje się językiem hiszpańskim. Pomyśl, znajomość obu tych języków daje Ci możliwość porozumiewania się z ponad połową ludzi na świecie (a nawet 2/3 światowej populacji). Daje do myślenia, prawda?  Angielski jest językiem powszechnie używany w Internecie, w programowaniu czy w pracach naukowych. Nie mogłeś lepiej wybrać, jeśli chodzi o język obcy do nauki! Hiszpański? Zacznij jego naukę, a przekonasz się, że już innego języka nie zapragniesz tak jak tego.

Nie motywuje Cię powyższa informacja? Może następna zadziała.

Szukasz pracy? Czy wiesz, że ponad połowa (57%) ofert pracy skierowanych jest do osób z przynajmniej komunikatywną znajomością angielskiego? Drzwi stoją przed Tobą otworem, jeżeli znasz ten język i posiadasz inne wymagane kwalifikacje.

Jak uczyć się słownictwa?

Nie jest żadną tajemnicą, że nauka angielskiego czy hiszpańskiego polega przede wszystkim na nauce słownictwa. Znajomość słówek jest jedną z najważniejszych umiejętności podczas poznawania tych języków.

Przede wszystkim kup dobry słownik, najlepiej jednojęzyczny. Tak, tak, istnieją takie i są bardzo pożyteczne. Na rynku działa wiele renomowanych wydawnictw, między innymi Longman, Oxford i Cambridge, inwestycja około 120 zł za porządny słownik. Nie znasz się na inwestowaniu? Inwestuj w siebie i swój rozwój. Żniwa zbierzesz w niedalekiej przyszłości!

Nowych słów warto i należy uczyć się w kontekście, dlatego kupując słownik, zwróć koniecznie uwagę czy oferuje on przykładowe zdania. Najlepiej wybierz słownik, do którego dołączona jest wersja na płycie CD z nagraniami wymowy. Ułatwi Ci to naukę, stuprocentowo!

Słówka zapamiętuj na zasadzie skojarzeń, wyobrażaj sobie nawet najdziwniejsze rzeczy i historie. Uwierz, działa! W swoich notatkach wykorzystuj jak najwięcej rysunków, nawet gdy nie masz talentu artystycznego. Nie chcesz rysować? Podkreślaj, zakreślaj, zmieniaj wielkość liter, czcionki itp. Rób cokolwiek, byle Twoje notatki nie kojarzyły się z nudą. Możesz też wykorzystać mapy myśli, tzw. mind maps, do grupowania słówek o podobnej tematyce. Ułatwią Ci one późniejsze kojarzenie już nauczonych wyrazów i szybsze przywoływanie nabytej wiedzy np. w nagłych sytuacjach życiowych (spotkanie z przystojnym Hiszpanem w centrum miasta, czy też namiętną Hiszpanką). Pamiętaj o regularnym powtarzaniu – żadne mnemotechniki nie są w stanie zastąpić regularnych powtórek- choć są niezwykle użyteczne.

1962740_10152306571042298_1139959776_n

Czytanie moim kluczem do sukcesu

Podczas nauki języka obcego musisz sporo czytać. W Internecie dostępnych jest mnóstwo doskonałej jakości materiałów przygotowanych dla osób uczących się – od komiksów, przez wielotematyczne artykuły, do specjalnych książek pisanych uproszczonym językiem. Wykorzystaj potęgę Internetu i darmowa wiedzę jaką Ci oferuje!

W trakcie czytania w danym języku, zawsze miej pod ręką słownik i zapisuj sobie najciekawsze słówka i zwroty. Oczywiście takie, które uważasz, że Ci się kiedyś przydadzą. Uważasz, że nic Ci się nie przyda? Przekonasz się w przyszłości! Mimo wszystko…ZAPISUJ już teraz, bo warto. Na początku czytanie może sprawiać Ci kłopoty, ale jeśli będziesz konsekwentnie uczył się nowych słówek, zauważysz że z czasem będziesz w stanie zrozumieć coraz więcej i coraz rzadziej będziesz musiał zaglądać do słownika. Z miejsca polecam książki Joe Vitale w języku angielskim- tematyka bardziej o rozwoju osobistym niż o historii. Ale do czego zmierzam… Jego książki pisane są przystępnym językiem, zdania nie są nadmiernie rozbudowane, a dodatkową korzyścią jaką uzyskujesz jest wiedza o życiu, rozwiązywaniu problemów i rozwoju przez samoświadomość.

Pamiętaj, że nauka języka obcego to długotrwały proces. Bądź cierpliwy, a zdziwisz się jakie zrobisz postępy. Nie warto się zbyt szybko zniechęcać.

Zacznij już DZIŚ! Zacznij już TERAZ! I pamiętaj: “A road through SOME DAY leads to a town called NOWHERE”
Jeżeli odkładasz swoje cele i plany na później, raczej daleko nie zajdziesz, a już na pewno nie osiągniesz sukcesu w tempie EXPRESS-owym. Unfortunatelly!
Zacznij od teraz, zacznij już dziś! Jedno słowo, jedno wyrażenie, zagadnienie gramatyczne na dzień. Jak głosi sztuka KAIZEN: małymi kroczkami na szczyt.

You won’t do it overnight

Take care! And learn!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *